Ruszają zapisy na studia dla dzieci 23/24!

Opublikowane przez Autor w dniu

Zapraszamy studentów w wieku 5-7 oraz 8-10 lat do udziału w zajęciach Uniwersytetu Tańca w Krakowie.

Uniwersytet Tańca powstał z potrzeby zapewnienia dzieciom i młodzieży możliwości rozwoju (także tanecznego) w komfortowych i bezpiecznych warunkach pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej pedagożki tańca.

Bardzo często rodzice opowiadają o „mocnym prowadzeniu” dziecka podczas zajęć tanecznych. O tym, że dziecko nie czuje się zauważane w grupie, o tym, że kolejne zajęcia kojarzą mu się wyłącznie z przymusem i karą, o tym, że czuje się pomiatane, niewysłuchane. Zamiast radości z ruchu i tańca pojawia się stres, ból brzucha, niechęć. Opowiadają o zagubieniu, kiedy dziecko wpada w rozpacz, że nie zajęło pierwszego miejsca w konkursie, a w konkursowej choreografii nie ma wymarzonej solówki, bo nie potrafi zakręcić piruetu i czuje się bezużyteczne i bezwartościowe.

Czy można inaczej rozwijać pasję do tańca, nie generując traumy?

Czy można prowadzić grupę i uniknąć szaleńczej rywalizacji?

Czy można mieć radość z treningów?

Czy efektu ciężkiej pracy na sali treningowej można szukać gdzieś poza sceną?

Uważamy, że można. Podczas naszych zajęć tanecznych podchodzimy do dziecka z szacunkiem, i tego samego oczekujemy w zamian. Zrównoważony i wszechstronny rozwój dziecka oznacza dla nas podążanie za jego potencjałem i potrzebami, które staramy się realizować poprzez uważną pracę w grupie i wspólny taniec czy zabawę ruchową. Na zajęciach stwarzamy sprzyjające warunki do mierzenia się z własnymi słabościami. Budujemy w dzieciach poczucie sprawczości, samodzielności, odpowiedzialności i wzajemnego wsparcia. Uczymy też w ten sposób cierpliwości – efekty nie przychodzą od razu, trzeba wytrwale do nich dążyć. Na nowo definiujemy poczucie własnego sukcesu, który mierzony jest zawsze indywidualnie, bez ocen, bez porównywania się z innymi.

Swoim studentom staram się dawać to, czego sama nie doświadczyłam i nie otrzymałam w procesie edukacji tanecznej. W moim doświadczeniu to grupa jako całość była zawsze najważniejsza. Liczył się idealny i spójny obrazek, w którym widać, że poziom grupy jest równy i wysoki. Na moich zajęciach dzieci nie są równe i to jest w porządku. Każde idzie w swoim tempie, według swoich predyspozycji. Nie wciskam ich w żadne ramy. Pozwalam im tańczyć, tak jak potrafią i tak jak czują. To, co jest dla mnie kluczowe – to ich osobowość, która z radości zaczyna błyszczeć. Osobowość zawsze wydobywam na pierwszy plan. Dążę do tego, żeby każde dziecko miało swój czas, swój moment, swoje doświadczenie w tańcu. Co więcej, nawet muzykę, do której tańczymy, wybieramy wspólnie. Każdy student zabiera głos i próbujemy znaleźć rozwiązanie muzyczne, które podoba się wszystkim uczestnikom zajęć.

Aneta Sikora – prowadząca

Czego dziecko nauczy się na zajęciach tanecznych?

 • przyjemności z wykonywanej pracy (tańca, ruchu)
 • skupienia na dążeniu do celu
 • współpracy i wzajemnego wsparcia w grupie
 • tworzenia relacji w grupie
 • słuchania swojego ciała i dbania o prawidłowe wzorce ruchowe i zdrowe nawyki
 • podstaw (przygotowania fizycznego) nauki tańca współczesnego, klasycznego, jazzu i in.
 • ćwiczeń wzmacniających, rozciągających, koordynacyjnych
 • samoakceptacji i radzenia sobie z porażkami
 • odwagi i zaufania do siebie
 • odkrywania, że proces nauki to przygoda
 • szukania wewnętrznej motywacji do działania

Co otrzyma podczas zajęć?

 • indywidualną ścieżkę i możliwości rozwoju, uwagę prowadzącej
 • podmiotowe traktowanie
 • wsparcie i doping podczas ćwiczeń
 • rozwój świadomości ciała, wyobraźni przestrzennej, plastyki ruchu
 • harmonijny trening całego ciała
 • rozwój kompetencji miękkich
 • bazę do najpopularniejszych technik tańca: tańca klasycznego i tańca współczesnego

Studenci w wieku 5-7 lat uczestniczą w zajęciach w poniedziałki w godz. 16:00-16:50.

Studenci w wieku 8-10 lat uczestniczą w zajęciach w poniedziałku w godz. 17:00-17:50.

Na koniec semestru odbędzie się także przegląd – egzamin, podczas którego dzieci będą mogły same zweryfikować i nazwać swoje sukcesy i postępy.

Kontynuacja nauki na kolejnych etapach daje możliwość uczestniczenia we wspólnych inicjatywach artystycznych, warsztatach mistrzowskich, zajęciach uzupełniających, a nawet konkursach czy turniejach, jeżeli grupa będzie chętna podjąć takie wyzwanie.

We wrześniu zapraszamy na zajęcia adaptacyjne i integracyjne dla dzieci – istnieje możliwość jednorazowego wejścia, sprawdzenia zajęć i poznania prowadzącej.

Plan zajęć w stałej grupie będzie realizowany od października. Aby zapisać dziecko na zajęcia taneczne należy przesłać zgłoszenie na adres studia[at]uniwersytettanca.pl i postępować według instrukcji.

Zajęcia taneczne dla dzieci odbywają się w szkole tańca LOFToDANCE Łukasz Raś. Więcej o studiach dla dzieci: tutaj.